Kilka słów o ceramice bolesławieckiej

Kilka słów o ceramice bolesławieckiej.

Bolesławiec słynie przede wszystkim z przepięknej, tradycyjnej ceramiki, która jest znanym na świecie polskim towarem eksportowym. Co warto wiedzieć o ceramice bolesławieckiej? Co wyróżnia ją spośród innych wyrobów ceramicznych? Co zagwarantowało jej niesamowitą popularność między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii?

Polska ceramika bolesławiecka to ceramika z bez wątpienia wielowiekową tradycją, której początki sięgają nawet czasów średniowiecza. Gdy w okolicach Bolesławca odkryto pokłady charakterystycznej glinki ceramicznej, zaczęto wytwarzać piękne naczynia i ozdoby. Wyroby zyskały popularność nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. Współczesna ceramika z Bolesławca wciąż czerpie inspiracje z dawnych technik wytwarzania i zdobienia, proponując elementy zastawy stołowej w różnych seriach. Ceramika Artystyczna Bolesławiec to naczynia z duszą, produkowane przez wytwórców z samego Bolesławca i jego okolic.

Wszystkie naczynia ceramiczne i inne wyroby produkowane są z kamionki użytkowej. Uformowane, są następnie ręcznie malowane i po nałożeniu szkliwa wypalane w temperaturze ponad 1250 stopni Celsjusza. Bardzo wysoka temperatura wypalania oraz podszkliwne malowanie powoduje, że naczynia te są termopodporne i doskonale nadają się do podawania żywności oraz jej przechowywania. Dekoracje są nakładane podszkliwnie i dzięki temu naczynia ceramiczne mogą być myte nawet w zmywarkach automatycznych.

W lipcu 2017 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i jego żona Agata Kornhauser-Duda dali w prezencie Księciu Williamowi i Księżnej Kate m.in. serwis kawowy z Bolesławca. Wzór którym był ozdobiony serwis aktualnie nazywany jest książęcym.

Bolesławickie produkty to charakterystyczny i efektowny materiał na niepowtarzalną pamiątkę lub prezent.
Od niedawna można ją zobaczyć i kupić w naszym salonie Centum Klinkieru oraz naszym sklepie z ceramiką - Gryfny Fajans.